Dijital Pazarlama Nedir?

Pazarlama faaliyetlerinin dijital ortama taşınması ile tüm pazarlama türlerinde kartlar yeniden dağıtılmaya başlandı. Potansiyel müşterilere ulaşma konusunda daha başarılı ve geleneksel pazarlama yöntemlerine göre kısmen daha ucuz olan dijital pazarlamaya verilen önem haliyle her geçen gün artıyor. Dijital pazarlamada istihdamın artmasının yanı sıra firma itibarının denetlenmesi de zorunluluk haline geldi. Online itibar yönetimi hizmeti veren firmaların sayısı artarken komple pazarlama sektörü yeniden şekillenmeye başladı.

İnternette yapılan tüm pazarlama faaliyetlerine dijital pazarlama denmektedir. Dolayısıyla bu sektörde internet kullanıcısı olan müşteriler hedeflenir. İnternet kullanıcı sayısının her geçen gün artması ve ülkeler arası sayısal uçurumun azalması sayesinde dijital ortamda bir müşteriye ulaşmak giderek kolaylaşıyor. Akıllı telefonlar, giyilebilir teknoloji, yapay zeka gibi gelişmeler sayesinde kullanım alanları da giderek artıyor.

Kullanım Alanları Nerelerdir?

İnternetin kullanıldığı her alanda dijital pazarlama yöntemleri ile müşterilere ulaşmanız ve yatırım getirisi arttırmanız (ROI) mümkündür.

  • Blog siteleri
  • E-ticaret siteleri
  • Kurumsal web siteleri
  • Sosyal medya araçları
  • Online kitaplar
  • Video paylaşım siteleri
  • Arama motorları
  • Bilgisayar ve telefon oyunları
  • Bilgisayar ya da telefon yazımları
  • İçerik paylaşımının olduğu tüm ortamlar dijital pazarlama yapılmaktadır.

Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?

En uygun strateji ile hareket etmek harcayacağınız enerjinin en doğru şekilde kullanılmasını sağlar. Geri dönüşüm oranlarını arttırmak ve firma itibarını güçlendirmek için dijital pazarlamanın hangi türlerinin olduğunu iyi bir şekilde kavramanız gerekmektedir.

E-Mail Pazarlaması

E-mail pazarlaması bilinen en eski dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Artık maillerimizi sık sık kontrol etmesek de e-ticaret siteleri açısından müşterilerin yeniden alışveriş yapmasını sağlamak için hayati önem taşır. E-mail pazarlaması geri dönüşüm oranlarını arttıran yöntemlerden biridir. Bilgilendirme mailleri ile müşterilerinize ulaştığınızda ilgisini çekecek olan ürünleri ya da indirimdeki ürünleri gösterirsiniz bu sayede sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

E-mail pazarlamasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta otomasyon sistemlerini iyi bir şekilde organize etmek ve e-ticaret yazılımları konusunda bilgi sahibi olmaktır.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması tam satış odağından kaçınarak müşteri odaklı içerik üretimine verilen addır. Kurumsal web sitenizde ve müşterilerinize ulaştığınız her ortamda içerik pazarlaması yöntemini uygulayabilirsiniz. İçerik pazarlaması potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek, geri dönüşüm oranlarını arttırmak ve müşterilerinizi markanıza sadık bir hale getirmek için idealdir.

Sonuçları kısa süreli gözlemlenmese de içerik pazarlaması etkili bir dijital pazarlaması çalışmalarında mutlaka uygulanması gerekilen yöntemlerin başında gelir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Dijital pazarlamanın en geniş kapsamlı çalışmalarının yapıldığı SEO yani arama motoru optimizasyonu sitenizin Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabilmeni sağlar. Site içi ve site dışı SEO teknikleriyle kalıcı bir biçimde arama motorlarında ilgili kelimeler aratıldığında sonuçlarda ilk sizin sitenizin çıkması sağlanır.

Arama motoru optimizasyonu tüm dijital pazarlama alanlarıyla birlikte çalışır. Web sitenizin otoritesini arttırmak için içerik pazarlaması, arama motoru pazarlaması, sosyal medya pazarlaması gibi çalışmalar ile desteklenir. Düzenli ziyaretçi akışı sağlamak dijital ortamda müşteri kazanmanızı sağlar. Fakat SEO çalışmalarının sonuçları diğer tekniklere nazaran uzun süreli gözlemlenir. Kalıcılık esas alındığında ise uzun süreli kalıcıdır.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM yani arama motoru pazarlaması kısa sürede web sitenizin sıralamada yükselmesini sağlar. Reklama çıktığınız kelimeler aratıldığında siteniz birçok rakibinizin üstünde yer alır. Fakat sitenizin ilk sonuç olarak gelmesi ve sayfanın üstünde yer alması için optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır. SEO’ya oranla kısa sürede sonuç verecek olan bu yöntem aynı zamanda maliyetlidir.

Tıklama başı reklamları da oldukça tercih edilen dijital pazarlama tekniklerinden biridir. Hedef kitlenizi belirleyerek çeşitli sitelerde reklamlarınız gösterilir. Bu yöntem sayesinde hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Tıklama başı reklamlar Google’da Adsense’e karşılık gelmektedir. PPC olarak kısaltılır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması tüm sosyal paylaşım platformlarında geçerlidir. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube gibi sosyal medya devlerinin başlıca gelir kaynağı sosyal medya pazarlamasına bağlıdır. Bu mecralarda verdiğiniz paralı reklamlar ile dijital pazarlama çalışmalarına dahildir.

Sosyal medya pazarlamasında da hedef kitleye kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Kullanıcıların ilgi alanlarına göre yapılan gruplamalar sayesinde istediğiniz hedef kitleye ulaşmanız sağlanır. Sosyal medya kullanımının artması ile pazarlama faaliyetlerinin bu alana doğru kaydığı bilinen bir gerçektir. Bu yüzden dijital pazarlama sosyal medyadan yoksun bir biçimde yapılmamaktadır.

Sosyal medyanın gücünü kullanarak web sitenize düzenli trafik akışı sağlayabilirsiniz.

Viral Pazarlama

Viral internette herhangi bir şeyin popülerleşmesi demektir. Özellikle videolar üzerinde  yapılan viral çalışmaları etkili olduğu taktirde oldukça ses getirir. Viral çalışmaların en önemli özelliği kullanıcıların kendi istekleri ile paylaşmalarıdır. Kullanıcı ile etkileşimi arttıran bu yöntem belki de en zor dijital pazarlama yöntemlerinden biridir.

Online PR

Markanızın ne kadar bilinirse o kadar iyidir. Online Pr çalışmaları da çeşitli web siteleri aracılığıyla markanızın bilinirliğini arttıran çalışmaların bütünüdür. Online Pr SEO çalışmalarında da yapılmaktadır.

Hangisi Firmam İçin Daha Uygun?

Firmanız için en uygun dijital pazarlama stratejisini belirlemek için öncelikle hedef kitlenizi yakından tanımanız gerekmektedir. Hedef kitlenizin en çok kullandığı sosyal medya araçlarını tespit etmelisiniz. Aynı zamanda içinde bulunduğunuz sektör de uygulamanız gereken dijital pazarlama tekniğine etkilidir. Daha da önemlisi tüm teknikleri birbirleri ile uyumlu bir şekilde yönetebilecek bir organizasyona sahip olmaktır.

Dijital pazarlamanın dikkat çekici özelliği sonuçlarının analizler ve raporlar doğrultusunda verilebiliyor olmasıdır. Sonuçların gözlemlenmesinin kolay olması sayesinde en mantıklı seçimi yapmanız sağlanır. Facebook reklamlarının geri dönüş oranları ile diğer sosyal paylaşım siteleri ve arama motoru pazarlamasının geri dönüşüm oranlarını karşılaştırarak en doğru rotayı seçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Kullanmalı Mıyım?

İrili ufaklı tüm firmalar artık dijital pazarlamanın gücünün farkında. Instagram, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde kurumsal hesaplar iş yerinizin ücretsiz bir biçimde tanınmasını sağlayacaktır. Bugün yerel bir iş yerine sahip olsanız bile yerel seo kullanarak size yakın potansiyel müşterilere ulaşmanız mümkündür. Haritalarda görünür olduğunuzda bile birçok internet kullanıcısına ulaşmanız mümkündür.

Dijital Pazarlama Maliyetli Midir?

Geleneksel pazarlama ile kıyaslandığı taktirde dijital pazarlama oldukça düşük maliyetlidir. Bu yüzden irili ufaklı tüm firmalar tarafından kullanılır. Hatta fiziksel bir ofise veya iş yerine sahip olmasanız bile dijital pazarlamayı kullanabilecek bütçeyi yaratabilirsiniz. Örneğin SEO konusunda kendinizi geliştirdiğinizde sitenizi üst sıralara çıkarmak için bireysel çabalar yürütebilirsiniz.

Dijital pazarlamada doğru stratejiyi belirlemek yüksek maliyetlerden kaçınmanızı sağlar.

Inbound – Outbound Nedir?

Inbound Outbound terimleri sıkça gündeme gelmekte. Dijital ortamda geliştirilen bir pazarlama stratejisi için bu iki terim oldukça önemlidir. Çünkü ROI oranlarını arttırmak için bu iki stratejiyi de iyi bir şekilde kavramalı pazarlama için en doğru olanını seçmelisiniz.

Inbound kullanıcı çekmek anlamındadır. Inbound ile dijital ortamda yapılacak çalışmaların temel amacı müşteriyi kendine çekmek ve diyaloğa girmektir. Inbound için içerik pazarlaması, SEO, sosyal medya çalışmaları en uygun örneklerdir.

Outbound ise inboundun tam tersi anlamdadır ve müşteriye gitmek anlamındadır. Outboundda müşteriye bir şekilde ulaşmak asıl hedeftir. Mail pazarlaması, arama motoru pazarlaması ve çeşitli reklamlar outbound örneklerindendir.

Dijital Pazarlamada Ölçümleme Ne Gibi Fayda Sağlar?

Dijital pazarlama ölçümleme açısından oldukça müsaittir. Kampanyaların ne kadar başarılı olduğunu, hedef kitlenizin tepki süresini, geri dönüşüm oranlarını, sitenizde kimler ne kadar kalıyor kimler neleri tıklıyor, kimler hangi ürünleri satın alıyor gibi neredeyse sayısız veriye doğru bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ölçülebilirlik açısından bir cennet olan dijital pazarlamada en doğru stratejilere ulaşmanız için ölçümlemeden faydalanabilirsiniz.

Doğru stratejiler sayesinde mümkün olan en düşük harcamalarla yatırım getirisini ve artırabilir geri dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz. Ölçümleme ve veri analizlerinin bir diğer katkısı ise rakiplerinizi tanımanızı sağlamasıdır.

Online itibar yönetimi gibi uğraşlar ile firmanızı marka konumlandırma açısından ne kadar güçlü olduğunu kavrayabilirsiniz. Online itibar yönetimi genel itibari ile ölçümleme üzerine yapılan çalışmalar bütünüdür.

Yükselen Trendler Nelerdir?

Oldukça hızlı bir biçimde hayatımıza giren ve komple pazarlama sektörünü şekillendiren dijital pazarlama alanı da kendi içinde hızlı bir şekilde değişime uğruyor. Her yıl yeni trendler ortaya çıkıyor ve bazı popüler yöntemlerde giderek etkinliğini kaybediyor

Kişiselleştirilmiş Pazarlama

2019 yılı için giderek popülerleşen yöntemler içinde kişiselleştirilmiş pazarlama teknikleri yer almakta. Daha fazla bireysel yaklaşımla müşteriye özel kampanyalar, yaklaşımlar ve tasarımlar ön plana çıkıyor.

Videolu ve Canlı Bağlantılı İçerikler

Canlı bağlantılı yayınlar, reklamlar ve videolu içerikler popülerliğini giderek arttırıyor. Canlı yayına imkan veren uygulamalar sayesinde artık pazarlama içerikleri bile canlı bir şekilde yayınlanıyor. Sosyal paylaşım siteleri de canlı bağlantılı içerikleri ön plana çıkarıyor.

Mobil Uyumluluk

Mobil üzerine yatırım yapmak en doğru tercih olabilir. Çünkü sosyal medya kullanıcılarının çok büyük bir kısmı telefonlarından ulaşım sağlıyor. Android ya da iOS uygulamalar ile pazarlama yapmak son derece popüler. İlerleyen yıllarda mobil uyumluluğu önemsemeyen tüm uygulamalar ve internet siteleri popülerliğini kaybedebilir. Gelecekte AMP ve benzeri mobil uyumluluk sağlayan eklentileri kullanmayan sitelerin sayısı neredeyse sıfırlanacak.

Pazarlama Otomasyonu Geleceği Şekillendiriyor

Otomasyon sistemleri sayesinde dijital pazarlamada her zaman en doğru atmanız sağlanır. Dijital ortamda oluşan veri fazlalığını doğru şekilde analiz etmek otomasyonlara bırakıldıkça verim artacak aynı zamanda zamandan tasarruf edilecek. Haliyle pazarlama otomasyonu sağlayan yazılımların önemi giderek artacak.

Sonuç Olarak

Pazarlama yöntemleri arasından geleneksel pazarlamayı devirme gücüne sahip olan dijital pazarlamayı en iyi şekilde kavramak gerekmektedir. Güncel trendleri takip etmek geri dönüşüm oranlarını arttırma ve marka konumlandırma açısından oldukça değerlidir. 

Bir cevap yazın

Translate »